Summi1
Summit2

Danijela Isailović, OIE Srbija: Obnovljivi izvori energije - nova realnost i sigurna budućnost

KOLUMNA PONEDELJKOM

Iz ugla stručnjaka

20.05.2024

Da li volimo zeleno? Ali stvarno… Ovo pitanje nije provokacija. Pitanje je za razmišljanje – za one koji zagađuju životnu sredinu, koriste fosilna goriva, seku šume, gomilaju plastiku, za energetski neefikasne, ekološki neodgovorne. Pitanje je i za one koji u zelenom vide samo biznis – da li bi se time bavili ukoliko ih karbon takse ili drugi evropski standardi ne bi indukovali ka čistim tehnologijama?

Piše: Danijela Isailović, menadžerka Udruženja Obnovljivi izvori energije Srbije

Mi, u Udruženju Obnovljivi izvori energije Srbije, nemamo dilemu. Osnovani smo sa ciljem da unapredimo energetsku tranziciju i održivi razvoj u Srbiji, da stvorimo bolji investicioni ambijent i regulatorni okvir, kako bi se proizvodilo više električne energije iz OIE, da edukujemo sve kategorije stanovništva i podižemo svest o važnosti borbe protiv klimatskih promena.

Naravno, uz to dolazi zaštita interesa naših članova i povezivanje na domaćem, regionalnom, evropskom i globalnom nivou. Zato smo od Udruženja koje je početkom 2021. godine imalo tri člana osnivača, danas reprezentativni glas industrije, konstruktivan partner za razgovore i podršku državnim institucijama koji doprinosi kreiranju pozitivnog regulatornog okvira i povoljnog investicionog ambijenta. 

Stekli smo izuzetnu reputaciju, te smo jedino Udruženje u Evropi koje u svom članstvu ima EBRD, Evropsku investicionu banku i IFC grupaciju Svetske banke. Naš član je i Elektroprivreda Srbije, zatim najveći proizvođači električne energije iz vetra i sunca, izvođači radova i prodavci opreme, regionalni i svetski giganti. 

Kao Udruženje uradili smo puno značajnih stvari za unapređenje energetske tranzicije. Idejni tvorci Udruženja OIE Srbija lansirali su ideju o potrebi usvajanja prvog srpskog Zakona o obnovljivim izvorima energije, podržali ga kada je došao na političku agendu i konstruktivno komentarisali kada se ukazala potreba za njegovom izmenom.

Izborili smo se za povećanje maksimalne aukcijske cene za otkup električne energije što je rezultiralo velikim interesovanjem, takmičenjem i niskim otkupnim cenama. Pobednici prvih aukcija za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije, većinom naši članovi, odlučili su se da električnu energiju prodaju Elektroprivredi Srbije što ukazuje da će država, a time i građani dobiti značajnu količinu jeftine zelene električne energije.

A koliko zapravo imamo zelene energije u Srbiji? Prema podacima Elektroprivrede Srbije, prošle godine smo čak 36% električne energije dobili iz OIE, što ukazuje da smo bili među liderima u Evropi.

Naravno, zahvalnost ide velikim hidrocentralama starim nekoliko decenija koje tradicionalno pokrivaju trećinu proizvodnje EPS-a. Ipak, i moderne OIE elektrane, poput vetroelektrana, solarnih elektrana i biogasnih elektrana, značajno doprinose udelu zelene energije. 

Trenutno imamo osam vetroparkova sa svim dozvolama, dva u probnom radu, dva u izgradnji i nekoliko u pripremi. I dalje smo bez izgrađene velike solarne elektrane i u nedostatku velikih svetskih investitora u oblasti solarne energije. Nasuprot tome, solarne elektrane, kao prozjumeri, prepoznate su od građana i privrede, kao šansa za iskorišćenje solarnih potencijala na krovovima.  Solarnu energiju koriste građani na svojim kućama, crkve, manastiri, škole, ali i industrijski giganti. Neko zbog dolazećih karbon taksi, neko da bi smanjio račune, neko iz ekoloških razloga, ali svi sa sigurnošću da će uvek imati sigurno snabdevanje energijom koju sami proizvode. Zato smo u registru prozjumera došli do više od 3.000 kupaca-proizvođača električne energije koji zauzimaju oko 51 MW kapaciteta. 

Prema podacima Elektroprivrede Srbije, prošle godine smo čak 36% električne energije dobili iz OIE, što ukazuje da smo bili među liderima u Evropi.

I to nije sve. Spremamo se za druge aukcije koje se očekuju krajem godine, kao i brojne druge aktivnosti o kojima ćemo u septembru pričati na konferenciji OIE SRBIJA 2024, nacionalnoj konferenciji koja okuplja regionalne i evropske kreatore javnih politika, donosioce odluka, eksperte i biznismene.

Važnije od svega što smo postigli je da su obnovljivi izvori energije postali tema o kojoj se priča i koja je svoj put našla do svakog građanina koji svoj zrak sunca, dašak vetra ili kap vode želi da pretvori u energiju koja se obnavlja i ne zagađuje. 

OIE su postali nova realnost i sigurna budućnost.

Ali stvarno.

Iz ugla stručnjaka